Choroby jodły koreańskiej. Dlaczego jodła żółknie i gubi igły?

Jodła koreańska jest drzewem bardzo oryginalnym i dekoracyjnym, a przy tym całkowicie mrozoodpornym. Chodź piękna i na pozór łatwa w uprawie, zdarza się, że jodła żółknie i gubi igły, tracąc swój urok. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec żółknięciu i gubieniu igieł przez jodłę? Poznaj 3 najczęściej spotykane choroby jodły koreańskiej i dowiedz się jak z nimi walczyć.

Bolesti korejske jele.  Zašto jela postaje žuta i gubi iglice?

Choroby jodły koreańskiej. Dlaczego jodła żółknie i gubi igły?

Fot. Mikado, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Jodła koreańska jest jednym z najpiękniejszych drzew iglastych występujących w naszych ogrodach. W uprawie wymaga jednak stanowisk osłoniętych od wiatrów oraz żyznych i dostatecznie wilgotnych gleb. Podczas długotrwałych okresów suszy jodła żółknie i gubi igły.

Nieodpowiednio dobrane stanowisko uprawy, osłabienie rośliny przez przymrozki, uszkodzenia pędów i duża wilgotność powietrza mogą z kolei stać się bezpośrednimi przyczynami występowania chorób jodły koreańskiej.

Osutka zwyczajna jodły

Jedną z groźniejszych chorób atakujących jodłę koreańską jest osutka zwyczajna jodły. Objawy osutki rozpoznamy w lipcu, kiedy to na wierzchniej stronie igieł formują się czarne skupiska zarodników konidialnych grzyba. Po pewnym czasie objawy pojawią się także na spodniej stronie igieł, wzdłuż nerwu głównego, gdzie charakterystycznie lokują się wypukłe miseczniki stadium workowego grzyba.

W kolejnym roku, w maju zarodniki workowe infekują roślinę, a z czasem jodła żółknie i gubi igły. Po zaobserwowaniu objawów nie dopuszczajmy do podlewania i zwilżania igieł roślin, jodłę należy opryskać 2-3 razy, w odstępach co 14 dni, stosując naprzemiennie środki: Topsin M 500 SC oraz Amistar 250 SC.

Zamieranie pędów jodły

Još jedna bolest korejske jele , zbog koje jele postaju žute i gube iglice, je odumiranje izbojaka jele . Simptomi se pojavljuju na raznim dijelovima izbojaka biljke, gdje se u cijelom opsegu pojavljuju smeđe mrlje. Dio izdanka iznad pjega umire. Igle koje rastu na mjestu zaraze postaju žute i otpadaju. Za kišovitog vremena spore se prenose na susjedne biljke i zaraze ih najčešće na mjestu oštećenja izdanka. Bolesne izbojke korejske jele treba izrezati ispod mjesta zaraze i poprskati ih Topsin M 500 SC ili Rovral Aquaflo 500 SC.

Fitoftoroza na korejskoj jeli

Fitoftoroza je vrlo opasna bolest, čije spore uzrokuju truljenje baze izdanaka i korijena. Iglice korejske jele postaju bez sjaja, gube sjaj, s vremenom postaju žute , zauzvrat postaju sivkaste i otpadaju. Na jako zaraženim primjercima iglice prelaze u crvenu boju.

Ova bolest korejske jele uvelike utječe na korijenski sustav biljke. Nakon što izvadite jelu iz zemlje, možete vidjeti da su korijeni dlake jako smanjeni, što sprečava biljku da pravilno uzima vodu i hranjive sastojke iz tla. Trulež se kreće od dna izdanka prema gore. Što je još gore, patogeni dugo ostaju u tlu, pa je poželjno ne saditi više biljaka na mjestu zaražene biljke, bez barem odgovarajuće dezinfekcije tla, npr. Magnicur Energy 840 SL, koji se također može prskati na zaraženu biljku.

U našoj trgovini možete naručiti proizvode za zaštitu korisne u borbi protiv bolesti i štetnika korejske jele . Jamčimo visokokvalitetne proizvode, nisku cijenu i brzu dostavu. Da biste vidjeli dostupne lijekove za bolesti jele , kliknite donji gumb.

Mag. Joanna Białowąs