Pilśniowiec winoroślowy. Jak zwalczać szpeciele na liściach winorośli?

Na liściach winorośli widać liczne wybrzuszenia, wypukłe pęcherze. Na spodniej stronie liścia, pod pęcherzami, widać nalot w postaci biało-szarych lub srebrzystych plam. To objawy żerowania szkodnika - Twoją winorośl zaatakował szpeciel pilśniowiec winoroślowy (Colomerus vitis). Zobacz jak zwalczać szpeciela na winorośli i jakie są polecane opryski na tego szkodnika.

Objawy żerowania szpeciela pilśniowca na winorośli

Objawy żerowania szpeciela pilśniowca na winorośli

Fot. CC0, Wikimedia Commons

Z biegiem czasu brodawkowate wybrzuszenia na powierzchni liści winorośli stają się coraz wyraźniejsze, a pilśniowe plamy pod spodem liści brunatnieją. Żerujące szkodniki ukrywają się właśnie w obrębie tych plam, pod pilśniową osłoną. W tym czasie osłabiają krzewy winorośli, hamując ich wzrost i ograniczając plonowanie. Największe szkody pilśniowiec winoroślowy powoduje w uprawie młodych i nowo posadzonych krzewów winorośli. Starsze rośliny lepiej znoszą atak tego szkodnika.

Samice pilśniowca zimują pod łuskami pąków. Wiosną, gdy zrobi się cieplej, przechodzą na młode liście i rozpoczynają żerowanie. Aby im to uniemożliwić w okresie wiosennym wykonuje się opryski.

Niestety obecnie brak jest zarejestrowanych preparatów do zwalczania pilśniowca na winorośli. Dlatego w amatorskiej uprawie winorośli na działce powinniśmy przede wszystkim usuwać liście zaatakowane przez szkodnika aby uniemożliwić jego rozwój i żerowanie. Jesienią koniecznie grabimy i usuwamy (najlepiej spalić) wszystkie liście opadłe z krzewów.

Wiosną, na około tydzień przed pękaniem pąków wykonuje się oprysk preparatami: Siarkol 800 SC, Siarkol 80 WG lub innym fungicydem siarkowym w stężeniu 2-3%. Zabieg ten utrudnia wyjście samic szkodnika zimujących pod łuskami pąków.

W okresie wegetacji, przy bardzo dużej liczebności pilśniowca winoroślowego, można stosować środki roztoczobójcze, przeznaczone do zwalczania przędziorków na winorośli, np. Ortus 05 SC (dawkowanie 10 - 18 ml środka na 5-10 litrów wody, można stosować od momentu zauważenia objawów żerowania szpecieli na liściach do fazy dojrzewania winogron, z zachowaniem okresu karencji 28 dni, wykonując tylko jeden zabieg w sezonie).

Środki do oprysku na szkodniki i choroby winorośli można zamówić w sklepie naszego poradnika. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej.