Bergenia sercowata - uprawa, odmiany, rozmnażanie

Bergenia sercowata to zimozielona bylina, ozdobna z liści i kwiatów, o wybitnie niewielkich wymaganiach względem stanowiska i gleby oraz dużej mrozoodporności. Polecam wszystkim ogrodnikom szukającym bylin o niepowtarzalnym uroku, jednocześnie łatwych w uprawie i długowiecznych. Zobacz jak wygląda uprawa bergenii sercowatej w ogrodzie, czy dostępne są jakieś odmiany bergenii sercowatej, które warto by mieć na rabacie, a jeśli bylina ta przypadnie Ci do gustu - jak wygląda rozmnażanie bergenii w warunkach amatorskich. Oto wszystko, co warto wiedzieć o tej ciekawej bylinie!

Bergenija u obliku srca

Bergenia sercowata - Bergenia cordifolia

Bergenia sercowata - uprawa

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia), określana również jako bergenia sercolistna, jest zimozieloną byliną, wytwarzającą grube, płożące się po ziemi kłącza. Liście są duże, skórzaste, błyszczące, o sercowatym kształcie. Stanowią ozdobę bergenii przez niemal cały rok. Ciemnoróżowe kwiaty bergenii sercowatej, zebrane na szczytach pędów w duże wiechowate kwiatostany, pojawiają się od kwietnia do maja. Pędy kwiatostanowe też są ciekawe, gdyż mają nietypowy czerwony kolor. Roślina osiąga wysokość do 0,5m.

Warto wiedzieć! Kwiaty bergenii sercowatej można ścinać do bukietów. Są bardzo trwałe, cenione przez florystów.

Uprawa bergenii sercowatej udaje się na niemal każdej glebie i stanowisku, choć najlepiej roślina ta będzie rosła w miejscu półcienistym lub cienistym, na glebie próchniczej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym. Na stanowiskach bardziej nasłonecznionych wymaga więcej wilgoci w podłożu. W słońcu jej wzrost jest mniej bujny ale za to lepiej kwitnie. Radzę jedynie unikać miejsc bardzo silnie nasłonecznionych, na których liście bergenii sercowatej mogą czasem ulegać poparzeniom. Przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków, bergenia sercowata potrafi na jednym stanowisku przetrwać nawet kilkanaście lat.

To warto robić! W uprawie bergenii sercowatej wiosną usuwaj zeschnięte po zimie liście, a bergenia wytworzy masę nowych, ładnych listków. Warto też usuwać przekwitające kwiatostany.

Gdzie sadzić bergenię sercowatą? Roślina ta jest polecana na zacienione rabaty, do ogrodów skalnych i nasadzeń przy brzegu oczka wodnego. Można nią także zadarniać większe powierzchnie, sadząc po około 7 roślin na 1m². Bergenia sercowata świetnie prezentuje się sadzona w grupach po 15-20 sztuk. Bylinę tę polecam też do obsadzania donic balkonowych, w których również sobie dobrze radzi. Szczególnie ładnie bergenia wygląda w donicach drewnianych i terakotowych.

Bergenija u obliku srca

Bergenia sercowata w ogrodzie naszej forowiczki

Fot. Lilia 0405, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Bardzo ładnie bergenia sercowata prezentuje się w towarzystwie traw ozdobnych i ogrodowych paproci, krzewów takich jak trzmielina czy różaneczniki, a także wielu bylin, takich jak bodziszek, brunera wielkolistna, funkia, trzykrotka, parzydło leśne czy żurawka.

Bergenia u obliku srca - sorte

Sorte bergenije srca nisu jako brojne. Međutim, među njima možemo pronaći neke zanimljive biljke. Najvrjednije su hibridne sorte dobivene iz srcolike bergenije, koje se razlikuju od vrste po veličini lišća i bojama cvijeta.

Bergenija u obliku srca 'Robusta' - to je vrsta bergenije u obliku srca s nešto jačim rastom od vrste, znatno većim lišćem i višim cvatovima. Lila-ružičasti cvjetovi.

Bergenia 'Purpurea' u obliku srca - cvjetovi intenzivno tamno ružičasti

Bergenia 'Silverlight' u obliku srca - stvara velike listove i snažno raste, bijeli cvjetovi postaju blago ružičasti kad izblijede

Međuvrste hibridi:

Bergenia 'Dragonfly Angel Kiss' - visina do 30 cm, bijeli cvjetovi s ružičastim središtem, cvjeta nešto ranije, od ožujka do travnja,

Bergenia 'Lunar Glow' - neobična sorta bergenije s kremasto-žutom bojom lišća koja traje od proljeća do početka ljeta, a zimi lišće postaje crveno, cvjeta vrlo rano, ponekad u veljači, ljubičasto-ružičastim cvjetovima,

Bergenia 'Bressingham White' - bijelocvjetna sorta koja se dobro snalazi na suncu.

Bergenija u obliku srca - razmnožavanje

Reprodukcija srčane bergenije prilično je jednostavna. Ova se biljka razmnožava uglavnom vegetativno, jer presadnice dobivene iz sjemena ne zadržavaju uvijek osobine matične biljke.

Najlakši je način rano proljeće podijeliti rizome bergenije na 2-5 dijelova i saditi dobivene biljke. Rhizomi se također mogu podijeliti u ulomke duge nekoliko centimetara (najmanje 3 cm), a zatim ukorijeniti u kutije napunjene mješavinom treseta i pijeska. Kad niknu, mogu se saditi u zasebne posude.

Druga metoda razmnožavanja bergenije u obliku srca je sakupljanje vršnih reznica u razdoblju od travnja do lipnja. Odrežite ulomak izdanka s 3 lista i ukorijenite ga u tresetu.